پیشگیری از بارداری

میزان تمایل در فرزند دار شدن در بسیاری از زوجینی که به تازگی ازدواج کرده اند و یا افرادی که دارای چندین فرزند هستند پایین است. این موضوع موجب می شود روش های خاصی برای پیشگیری از بارداری وجود داشته باشد. به مجموعه شیوه ها، ابزارها و داروهایی که برای جلوگیری از باردار شدن و به دنیا آمدن فرزندان ناخواسته استفاده می شود، پیشگیری از بارداری گفته می شود. در ادامه مقاله با انواع روش های پیشگیری از بارداری آشنا می شوید.

 

انواع روش های پیشگیری از بارداری
روش های پیشگیری از بارداری به سه دسته عمده تقیسم می شوند که عبارتند از:
• روش های طبیعی
• روش های ایجاد مانع
• روش های هورمونی
• روش های عقیم سازی
که هر کدام دارای انواع مختلفی هستند.

روش های طبیعی پیشگیری از بارداری
این روش ها شامل تکنیک های رفتاری می شوند که برای پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت انجام منظم آنها موثر خواهند بود. این روش ها بی هزینه هستند ولی فرد را در برابر بیماری های آمیزشی مصون نگه نمی دارد و همچنین احتمال شکست و درنتیجه بارداری در آنها بالاست.
روش های طبیعی عبارتند از:

روش آگاهی از زمان تخمک گذاری و باروری
به این روش، “تنظیم خانواده طبیعی” گفته می شود. براساس این روش، در زمانی که احتمال بارداری فرد زیاد باشد رابطه جنسی نباید برقرار شود. برای آگاهی یافتن از زمان تخمک گذاری فرد باید به تغییرات فیزیکی بدن خود مانند نوسانات دمایی بدن و ترشحات رحمی خود توجه داشته باشد. اگر فرد دارای قاعدگی نامنظم باشد نباید به این روش اطمینان کند. در صورتیکه پریود شما منظم باشد و به صورت چهار هفته ای باشد از نمودار زیر می توانید جهت تعیین زمان تخمک گذاری استفاده کنید.

کاندوم های زنانه

کاندوم زنانه کیسه ای نازک از جنس پلی‌یورتان می باشند که پیش از رابطه جنسی باید در واژن قرار بگیرد. حلقه هایی نرم در انتهای کیسه قرار دارند که منجر به قرار گرفتن کاندوم در محل مناسب می شوند. کاندوم ها یک بار مصرف می باشند و نباید همزمان با کاندوم مردانه استفاده شوند، زیرا باعث لغزش آنها و خارج شدن آنها از محل می شود. این کاندوم ها باعث جلوگیری از بیماری های جنسی نیز می شوند

دیافراگم
یک وسیله ی گنبدی شکل و کم عمق است و به وسیله اسپرم کش پر می شود و قبل از شروع رابطه جنسی در واژن قرار داده می شود و مانع ورود اسپرم به دهانه رحم می شود. این روش فقط توسط نسخه قابل تهیه می باشد و برای اینکه مناسب باشد باید اندازه گیری شود. این روش ارزان و و قابلیت استفاده مجدد را دارد ولی قرار دادن آن سخت و احتمال دارد اسپرم کش ها باعث ایجاد عوارض جانبی شوند.

کلاهک رحم
وسیله ای از جنس سلیکون می باشد که داخل آن مقداری اسپرم کش ریخته می شود که قبل از رابطه جنسی وارد واژن می شود و روی دهانه رحم قرار می گیرند و مانع ورود اسپرم به رحم می شود. این روش ارزان و یک بار مصرف می باشد ولی قرار دادن آن سخت و امکان ایجاد عوارض جانبی توسط اسپرم کش وجود دارد.

اسفنج ضد بارداری
از جنس کف و حاوی اسپرم کش می باشد قبل از برقراری رابطه جنسی باید در جلوی دهانه رحم قرار گرفته شود و تاثیر آن به میزان کلاهک رحم می باشد.

روش های هورمونی پیشگیری از بارداری
در این روش ها از هورمون های مصنوعی برای جلوگیری و مهار تخمک گذاری، نازک کردن دیواره رحم برای جلوگیری از لانه گزینی اسپرم و تغلیظ مخاط دهانه رحم ایتفاده می شود که از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کنند. این روش ها از بیماری های جنسی جلوگیری نمی کنند.

 

  • دکتر زهرا محمدی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
  • طب سوزنی از دانشگاه لندن
  • عضو انجمن طب سوزنی بریتانیا

تعیین نوبت 22230007-021
آدرس: قیطریه، بلوار اندرزگو، ابتدای سلیمانی غربی، پ 84

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here